Frälsning genom Jesus
Allt handlar om Jesus. Från början. Jesus sa: ”… jag har utgått från Gud och kommer från honom. Jag har inte kommit av mig själv, utan han har sänt mig” (Johannes ev. 8:42). Och i vers 58: ”Jag Är, innan Abraham fanns.” I Efesierbrevet 1:10 står det att Guds plan skulle genomföras ”när tiden var inne: att sammanfatta allt i himlen och på jorden i Kristus”.
Allt är redan klart. Guds plan från evighet förverkligades när Jesus föddes i Betlehem. Ändå ville man inte ta emot honom. “Han kom till det som var hans eget, och hans egna tog inte emot honom. Men åt alla som tog emot honom gav han rätten att bli Guds barn, åt dem som tror på hans namn” (Johannes ev. 1:12-13). Det är i hans namn det är frälsning. ”Var och en som åkallar Herrens namn ska bli frälst” (Romarbrevet 10:13).
Var finner vi Jesus? När Jesus mötte den samaritiska kvinnan vid brunnen, Johannes ev. 4, talade hon om de olika platserna för tillbedjan. Jesus sa då: ”Men det kommer en tid, och den är redan här, när sanna tillbedjare ska tillbe Fadern i ande och sanning. Sådana tillbedjare vill Fadern ha” (vers 23). Var som helst och när som helst hör Gud din bön. Du behöver inte uppsöka någon särskild plats eller person för att få kontakt med Gud. ”Herren är nära alla som ropar till honom, alla som ropar till honom i sanning”, står det i Psaltaren 145:18.
Jesus sa: ”Åt mig har getts all makt i himlen och på jorden” (Matteus ev. 28:18). Han är den som älskar oss och har löst oss från våra synder med sitt blod, står det i Uppenbarelseboken 1:5. ”Hos ingen annan finns frälsningen, och under himlen finns inget annat namn som människor fått genom vilket vi blir frälsta” (Apostla-gärningarna 4:12). Låt oss upphöja Jesus! Låt oss prisa hans namn! Det är honom vi tror på, han som kom och han som kommer igen för att rädda oss från den kommande vredesdomen, 1 Tessalonikerbrevet 1:10.